Lukáš Krpálek – první český mistr světa!!!

Lukáš Krpálek má se postaral o historicky první titul mistra světa pro české judo. Na šampionátu v Čeljabinsku zdolal ve finále váhové kategorie do 100 kilogramů Kubánce Josého Armenterose, nad kterým už letos zvítězil také na Grand Slamu v Paříži. V semifinále poprvé v kariéře porazil domácího favorita a mistra světa z roku 2011 Tagira Chajbulajeva nejtěsnějším možným rozdílem na tresty.
Ke dvěma titulům mistra Evropy a dvěma bronzům ze světových šampionátů přidal i kov nejcennější a stal se definitivně nejúspěšnějším českým judistou všech dob, i když mu je teprve 23 let.
Ve finále MS dosud byli jen Vladimír Kocman a Pavel Petřikov starší v 80. letech, oba však prohráli. Zato rozjetý Krpálek dotáhl svůj boj do úspěšného konce a vyhrál i svůj pátý sobotní zápas. V souboji s Kubáncem spoléhal na držení na zemi a to se mu vyplatilo. Třikrát se mu sice Armenteros vykroutil, napočtvrté už byl ale rodák z Jihlavy úspěšný a udržel soupeře na zemi. Krpálek zároveň překonal Kocmana, když jako první český judista získal na MS už třetí cenný kov. V roce 2011 a loni vybojoval bronz.
Dvojnásobný mistr Evropy Krpálek vstupoval do turnaje jako světová jednička, v 1. kole tak měl volný los. Následně porazil mistra světa z roku 2007 Brazilce Luciana Correu za čtyři minuty, když zaznamenal wazari i ipon. Pak strávil na tatami téměř celých pět minut s Ukrajincem Artěmem Blošenkem. Přestože měl jasnou převahu, soupeř se mu pokaždé vysmýkl z nástupů do chvatů. Dostal však tresty za pasivitu, musel riskovat, čehož Krpálek využil. V úplném závěru ho zalehl a uškrtil na ipon.
Ve čtvrtfinále narazil na neoblíbeného Švéda Martina Paceka, znovu dominoval a za 1:48 zvítězil. Nejtěžší souboj podle očekávání musel svést v semifinále s Chajbulajevem, s nímž předtím vždy prohrál, mimo jiné na olympijských hrách v Londýně.
Český reprezentant však tentokrát měl převahu a často útočil. Sice neúspěšně, když se Rus vždy z chvatu a držení vykroutil, ale vysloužil si trest za pasivitu a to nakonec Krpálkovi stačilo na vítězství. Sám se chyby vyvaroval. Velmi cenné vítězství ho povzbudilo i do finále a pomohlo mu k historickému zlatu.